:: رئیسی: برای ۱۸ مقام آمریکایی کیفرخواست صادر شده است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه در حاشیه مراسم تحلیف کارآموزان قضایی که صبح امروز برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اصلاح نظام وکالت ضرورتی جدی برای اجرای عدالت و اصلاح نظام دادرسی است و مجلس و دستگاه قضایی نیز به این ضرورت واقف هستند.

وی با اشاره به ارائه طرح اصلاح نظام وکالت در مجلس گفت: از اعضای مجلس تقاضا می‌شود نسبت به تصویب این قانون با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آن اقدام لازم را انجام دهد تا هر چه سریعتر گام‌های اساسی را در این زمینه برداریم.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: تأکید ویژه من بر اصلاح نظام وکالت در کشور است چرا که وکالت از جایگاه فقهی ویژه‌ای برخوردار است اما متأسفانه برخی از وکلا تنها به فکر حق‌الوکاله خود هستند که این تهدید و صدمه‌ای بزرگ در زمینه احقاق حق به شمار می‌رود.

وی به نقش مهم کارکنان در شعبات دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: کارکنان باید به لحاظ حرفه‌ای و اخلاقی از تقوای لازم برخوردار باشند و هوشیار باشند که دچار لغزش نشوند چرا که در سلامت دستگاه قضایی نقش ویژه‌ای دارند.

معاون اول قوه قضائیه در خصوص بهبود وضعیت اداری مالی کارکنان دستگاه قضایی گفت: ما این موضوع را در دستور کار قرار داده‌ایم و به زودی نسبت به بهبود وضعیت حقوقی و کاری کارکنان شعبات دستگاه‌ قضایی اقدامات لازم را انجام می‌دهیم البته ما هم از مشکلاتی که در زمینه بودجه به وجود آمده بی‌نصیب نیستیم اما نگاه ما تثبیت موقعیت شغلی و بهبود وضعیت مالی کارکنان دستگاه‌های قضایی است.

معاون اول قوه قضائیه در خصوص کیفرخواست علیه ۱۸ مقام آمریکایی گفت: ما نسبت به مقامات آمریکایی و جنایات آنها ادعاهای زیادی داریم و اگر جامعه حقوقدانان و دادگاه‌های بین‌المللی منصف بودند باید خیلی زودتر آنها را پای میز محاکمه می‌کشاندند.

وی افزود: مـتأسفانه به دلیل نفوذ نظام سلطه در مجامع بین‌الملل تاکنون این اقدام صورت نگرفته اما ما برای تنویر افکار عمومی تلاش داریم تا جنایات آمریکا علیه ایران را با توجه به اسناد معتبری که در اختیار داریم علنی کنیم.

وی تأکید کرد: عناصر قانونی جرم در جرایم آمریکایی‌ها محرز است، ما گام اول را با صدور کیفرخواست آغاز کردیم و به زودی گام‌های بعدی را به اطلاع می‌رسانیم.

رئیسی همچنین درباره دستگیری ۲۸ نفر از مرتبطان با شبکه‌های ضدانقلاب گفت: به طور قطع سخنگوی قوه قضاییه در این رابطه توضیحات بیشتری را ارائه خواهد کرد.