:: ‘علی بابا’ بالاتر از آمازون و ebay

وب سایت تجارت الکترونیک علی بابا بزرگترین وب سایت مبادله ای کالای جهان شد.

علی بابا با تجارت کالای ناخالص مبادله شده (GMV/Gross Merchandise Volume) به ارزش ۱۵۷ میلیارد دلار، بزرگترین سایت تجارت الکترونیک جهان در سال ۲۰۱۲شد.
این رقم بالاتر از مجموع ارزش مبادلات آمازون و سایت ebay امریکا است که توسط این سایت چینی در سال ۲۰۱۲ بین کاربران مبادله شده است.
جک ما مدیر علی بابا در این باره گفت فقط دو کمپانی در طول تاریخ توانسته اند به چنین رکورد تاریخی و حجم مبادله ای برسند: یکی وال مارت در امریکا و دیگر علی بابا در چین.
علی بابا در یکی از روزهای امسال رکورد معامله یک روز به میزان ۳ میلیارد دلار را شکست. (گفتنی است نقل و انتقالات مالی در علی بابا توسط کمپانی و سیستم موسوم به Alipay صورت می گیرد که ۷۰۰ میلیون کاربر از سراسر دنیا کارتهای اعتباری خود را روی ان به ثبت رسانده اند)
کمپانی علی بابا ظرف ۴ سال اخیر و با متمول شدن طبقه متوسط چینی کاملا متحول شده است و بزرگترین هاب تجارت الکترونیک چینی ها با دنیای خارج شده است. بر اساس آمار ۵ درصد از خرده فروشی های کل چین از طریق سایت علی بابا انجام می شود و به همین خاطر جک ما می گوید قطعا حجم مبادلات علی بابا در سال آینده میلادی از کل سایتهای تجارت الکترونیک امریکا پیشی خواهد گرفت. میزان بسته های جابجا شده در سال ۲۰۱۲ به ۱۲ میلیون بسته کالا رسید که حدودا ۶۰ درصد از این مبادلات در داخل چین صورت گرفته است.
کارشناسان پیش بینی کرده اند که در سال ۲۰۱۷ میزان GMV سایت علی بابا به ۴۷۱ میلیارد دلار می رسد که از رقم فروش وال مارت (۴۴۴ میلیارد دلار) فراتر رود. فروش سالانه آمازون بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار (فروش فصلی به طور متوسط ۱۳ تا ۱۵ میلیارددلار) بوده است. هر چند تجارت الکترونیک در امریکا متفاوت از چین است اما ذکر این نکته لازم است که مثلا یاهو ۲۳ درصد از سهام علی بابا را در اختیار دارد.